• آیت الله فقیه

مرحوم حجه الاسلام والمسلمین فقیه در سال ۱۳۰۹ در زیرکوه به دنیا آمدندو پس از تحصیلات ابتدایی در قاین و تلمذ از درس صرف و نحو والد گرامیشان به حوزه علمیه مشهد آمده و از وجود علمایی همچون ادیب نیشابوری، شیخ علی محمد خاوری، آیه ا... میلانی و آیه ا... بروجردی بهره جستند. سپس به قم رفته و در حوزه علمیه قم از محضر درس آیه ا... مشکینی بهره گرفتند. 
حجه الاسلام والمسلمین فقیه سپس به زیرکوه بازگشتند و به راهنمایی مردم پرداخته و با شروع نهضت انقلاب اسلامی در ترغیب مردم به مخالفت با نظام ستمشاهی اهتمام ورزیدند.
ایشان بعد از پیروزی انقلاب اسلامی طی حکمی از سوی امام خمینی (ره) به امامت جماعت زیرکوه منصوب شدند و در این سنگر به ترویج مبانی دینی و سیاسی مشغول بودند.کتاب هایی نظیر شرحی بر رساله حقوق امام سجاد (ع)  از ایشان به یادگار مانده است.

این عالم برجسته در تاریخ تیرماه ۱۳۸۶ به آغوش معبود شتافت و مریدان خود را در زیرکوه عزادار نمود.

آیین خاکسپاری حجه الاسلام والمسلمین حاج شیخ محسن فقیه بمرود در روز جمعه ۲۳ تیر ماه ۱۳۸۶ با حضور هزاران نفر از علما و مدرسین حوزه های علمیه ائمه جمعه و جماعت، مسؤولان ادارات و سازمانهای استانهای خراسان جنوبی و رضوی طلاب و روحانیون و مردم شهیدپرور زیرکوه، قاین و مشهد در حریم ملکوتی هشتمین امام همام امام علی ابن موسی الرضا (ع) برگزار شد.
پیکر مطهرشان در بهشت ثامن در صحن جمهوری حریم آسمانی آن امام همام تدفین گردید.